06/12 19:00

Moyzesova sieň

Organizátor: Scene o. z.

www.drhorak.sk

Album Marián Varga & Moyzesove kvarteto opäť zaznie naživo

Spolupráca Moyzesovho kvarteta a Mariána Vargu siaha do roku 1981, kedy Moyzesovo kvarteto (vtedy pod názvom Kvarteto Vojtecha Magyara) hralo na dvojalbume Divergencie.

V roku 2003 Moyzesovo kvarteto s Mariánom Vargom pripravilo koncert zostavený z cyklu skladieb PF 82, 83…, ktoré vyšli prvýkrát na spomínanej nahrávke Divergencie. Vznikla nová inštrumentálna Vianočná suita, deväť kusov pre klávesové nástroje a sláčikové kvarteto. 

Keď pre toto obsadenie skladateľ Marek Spusta ešte zaranžoval niekoľko piesní, muzikanti prišli do nahrávacieho štúdia a v roku 2006 vyšiel album Marián Varga & Moyzesovo kvarteto.

Odvtedy sa veľa zmenilo. V lete 2017 Marián Varga zomrel a Moyzesovci už dnes hrávajú v novej zostave. Najmä zásluhou Vladislava Šarišského však môže ich spoločný album opäť zaznieť naživo. Tento o dve generácie mladší skladateľ a hráč na klávesové nástroje sa stal najautentickejším interpretom Vargovej hudby. 

Počas koncertu, ktorý bude 6. decembra v Moyzesovej sieni v Bratislave, zaznie Vianočná suita a výber z Mariánových piesní. Súčasťou večera bude aj uvedenie reedície albumu Marián Varga & Moyzesovo kvarteto, ktorý bude po prvýkrát vydaný na vinyle, na dvoch LP platniach. Na veľkom formáte vynikne silný portrét Mariána Vargu od fotografa Vladimira Yurkovica.

Účinkujú:  Vladislav „Slnko“ Šarišský (klávesové nástroje) a Moyzesovo kvarteto: Jozef Horváth (1.husle), Július Horváth (2.husle), Alexander Lakatoš (viola), Ján Slávik (violončelo​)

Vstupenky

Vstupenky si môžete zakúpiť tu.